Išsaugoti savaiminukai sutaupo tūkstančius eurų

Sostinėje pradėjus žaliąją bangą išsaugota jau per 2000 savaiminukų – medžių, kurie patys pasisėjo, išsikovojo savo vietą po saule ir stiebiasi į viršų. Gamta padovanojo beveik tiek pat, kiek šių metų pavasarį pasodino Vilniaus miesto savivaldybė. Išsaugoti medžiai leido miestui sutaupyti apie 100 tūkst. Eur naujiems sodinukams.

Iki prasidedant žaliajai bangai, viešose miesto erdvėse, skiriamosiose juostose, magistralinių gatvių šlaituose, gyvatvorėse išaugę medeliai būdavo tiesiog nušienaujami ar nukerpami vos sužėlę. Šiandien jie  saugomi. 

„Tai yra patys brangiausi miesto medžiai, nes juos dovanojo gamta. O mes šią dovaną išsaugome. Kai kuriose vietose, tokiose kaip aplinkkelis, magistralinių gatvių šlaituose, leidžiame natūraliai formuotis žaliems koridoriams, juose pridygsta ir medžių, kurie ateityje išaugs į miškelius. Tiesa, tam reikia laiko“, – kalbėjo Vilniaus meras Remigijus Šimašius (arba mero patarėjas Kristinas Taukačikas). 

Savaime išdygusią augmeniją taip pat reikia prižiūrėti. Miesto seniūnijos darbuotojai ar teritoriją prižiūrintys specialistai, pastebėję naujai išdygusį medelį, jį pažymi interaktyviame Vilniaus miesto želdinių žemėlapyje. Kad nebūtų nušienautas, medelis aptveriamas apsauginiu tinkleliu. Paliekami ir gyvatvorėse išaugę medžiai. 

Jei vienoje vietoje priaugę per daug medelių ir jie gožia vienas kitą, augalai retinami. Stengiamasi palikti kuo įvairesnių rūšių medžius, kad jų taip lengvai neužpultų kenkėjai. Išaugę netinkamoje vietoje medžiai persodinami. Taip buvo padaryta ir su medeliais Daugiafunkcio komplekso teritorijoje. Prieš pradedant sklypo valymo darbus, 150 jau ūgtelėjusių medelių buvo persodinta netoliese esančiose gatvėse. 

Miesto prižiūrintys specialistai pastebėjo, kad savaime išdygę medeliai kartais net atsparesni ir gajesni, prisitaikę augti miesto aplinkoje. Kai kurie jų jau siekia keletą metrų ir puošia miestą. 

Daugiausia savaime sudygsta klevų. Tai nenuostabu, nes iš 313,6 tūkst. Vilniaus mieste inventorizuotų medžių, pati gausiausia rūšis – klevai. Jų mieste yra apie 68 tūkst. Antra pagal populiarumą medžių rūšis – liepos. Truputį mažiau yra beržų, gluosnių, pušų, kaštonų. Atitinkamai pasiskirsto ir savaiminukai: mieste išdygsta ir liepų, berželių, pušų, kaštonų.

Gyventojai raginami padėti miesto prižiūrėtojams saugoti savaiminukus – nerauti medelių, nemindyti jų. Jei medelis išaugo daugiabučio kieme, jį aptverti ir neleisti nušienauti. 

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]