Kviečiame sodinti vilniečius ir bendruomenes

Vilniaus seniūnai kviečia gyventojų bendruomenes prisidėti prie žaliojo Vilniaus kūrimo – pavasarį dalins krūmų sodinukus, kuriuos vilniečiai galės pasisodinti patys. 

Miestiečiams tereikia nepamiršti elementarių želdynų kūrimo principų, kurie reikalingi pirmiausia tam, kad po kelerių metų sodinukų nereikėtų naikinti, jeigu jie imtų trukdyti kaimynams ar komunalinių paslaugų teikėjams.

Pageidaujantys sodinti krūmų sodinukus, gyventojai į savo seniūniją kviečiami kreiptis iki balandžio 25 d. Prašymą (laisva forma) patogu užpildyti elektroniniu paštu arba atvykus į seniūniją.

 • Bendruomenės prašyme turėtų būti bent trijų kaimynų pritarimas raštu (laisva forma), pasiūlyta krūmų sodinimo vieta, nurodytas vietovės adresas ir pridėtos kelios vietos, kuriose norima sodinti, nuotraukos.
 • Svarbu nurodyti norimą gauti sodinukų kiekį ir pavadinimus. Šį pavasarį dalinami paprastųjų pušų ir 11 rūšių krūmų sodinukai: žvilgančiųjų kaulenių, pilkųjų sedulų, juodavaisių aronijų, juoduogių šeivamedžių, tarpinių forsitijų, šviesiųjų hortenzijų, paprastastųjų jazminų, paprastųjų ligustrų, pilkųjų lanksvų, paprastųjų alyvų, paprastųjų putinų.

Prašome sužymėti/nupiešti ir nufotografavus atsiųsti pageidaujamos sodinimo vietos schemą ir prašyme keliais sakiniais argumentuoti, kodėl pageidaujama krūmais želdinti siūlomą vietą.

Gavusios užklausą, seniūnijos atsakys gyventojams, kokios galimybės sodinti toje vietoje ir informuos, kokią dieną bus galima atsiimti sodinukus.

Pasodinus krūmus, kviečiama juos nufotografuoti ir atsiųsti seniūnijai bei adresu: zalias@vilnius.lt

Seniūnijų kontaktinę informaciją rasite čia

 • Sodiname savo įsigytus sodinukus („Projektas G2“)

Jeigu norite įsigyti ir pasodinti patinkančius medelius ar krūmus, rašykite el.paštu zalias@vilnius.lt, pateikdami šią informaciją:

 • Vietos adresą ir nuotraukas;
 • 3 kaimynų rašytinį pritarimą iniciatyvai;
 • Įsigytų ar planuojamų įsigyti želdinių pavadinimus lietuviškai ir lotyniškai, jų nuotraukas iš augalų centro ar medelyno;
 • Laiško pavadinime nurodykite – „Projektas G2“, o skliausteliuose įrašykite adresą.

Kas vyksta toliau?

Per 5 darbo dienas informuosime jus dėl pasirinktos vietos tinkamumo želdinimui, atsižvelgiant į sklypų ribas, inžinerinius tinklus bei kitus faktorius. Taip pat padėsime jums tolimesniuose žingsniuose.

Svarbu! Negalima sodinti invaziniais pripažintų augalų, kurių sąrašą rasite čia – invazinių lietuvoje rūšių sąrašo patvirtinimo.pdf (lrv.lt)

Tam, kad rezultatu galėtume pasidžiaugti visi, o Vilniaus miesto savivaldybės specialistai galėtų inventorizuoti jūsų sodinukus, pasidalinkite nuotraukomis.

Pasodintus augalus, galėsite pamatyti želdynų žemėlapyje – Žaliasis Vilnius. Taip pat pasodinti medžiai gali būti pažymėti jūsų ar bendruomenės vardu.

 • Dovanojame miestui želdinius su pasodinimu („Projektas G3“)

Nuostabu, jei norite papuošti savo miestą. Jūsų padovanoti medžiai ar kiti želdiniai bus pasodinti ir prižiūrimi profesionalų. Jei norėsite, galėsime juos pažymėti žaliojo Vilniaus žemėlapyje jūsų ar žmogaus, kuriam jį skiriate, vardu.

Jei norite dovanoti miestui želdinius su pasodinimu, rašykite el.paštu zalias@vilnius.lt ir nurodykite:

 • Pageidaujamos apželdinti vietos adresą, nuotraukas bei 3 kaimynų rašytinį pritarimą iniciatyvai;
 • Jei esate nepasirinkę tikslios vietos – patarsime.
 • Planuojamų dovanoti želdinių pavadinimus lietuviškai ir lotyniškai, pridedant jų nuotraukas iš augalų centro ar medelyno;
 • Laiško pavadinime nurodykite – „Projektas G3“, o skliausteliuose įrašykite adresą

Kaip viskas vyksta toliau?
1. Per 5 darbo dienas informuosime jus apie pasirinktos vietos tinkamumą želdinimui, atsižvelgiant į sklypų ribas, inžinerinius tinklus bei kitus faktorius;
2. Savo lėšomis rezervuokite medelius ar krūmus iš individualiai pasirinkto medelyno ar augalų centro. Pasirūpinkite jų atvežimu į želdinimo vietą;
3. Pasiūlysime įmonės UAB „Stebulė“ paslaugas, kuri pasodins želdinius suderintoje vietoje, sutartu laiku. Pasamdyti sodinimo darbų profesionalus galite ir savarankiškai;
4. Pasodinti medžiai bus ne mažesni, nei 16–18 cm apimties (kamienas matuojamas 1,3 metrų aukštyje). Jie bus pažymėti lentele jūsų ar bendruomenės vardu bei užrašu „Dovana Vilniui“.
5. Profesionalai juos atidžiai prižiūrės metus laiko po pasodinimo.

Tam, kad rezultatu galėtume pasidžiaugti visi, o Vilniaus miesto savivaldybės specialistai galėtų inventorizuoti jūsų sodinukus, pasidalinkite nuotraukomis.

Pasodintus augalus, galėsite pamatyti želdynų žemėlapyje – Žaliasis Vilnius. Taip pat pasodinti medžiai gali būti pažymėti jūsų ar bendruomenės vardu.

 

Dažniausiai užduodami klausimai:

Ar sodinukų sodinimas yra suderintas su Vilniaus miesto savivaldybe?

Sodinukai yra atiduodami patikrinus gautus išeities duomenis, todėl sodinukų sodinimas yra teisėtas.

Ar galiu pakeisti sodinukų rūšį bei kiekius atvykus į atsiėmimo vietą?

Deja, atsiėmimo vietoje sodinukų keitimas negalimas dėl bendros tvarkos.

Kas laistys ar kitaip rūpinsis pasodintais sodinukais?

Sodinukais rūpinsis bendruomenė, kuri kreipėsi dėl sodinukų.

Kaip apsaugoti sodinukus nuo šienavimo trimeriu?

Sodinuką pirmiems dviems metams reikia apjuosti plastikine kaimienų apsauga. 

Ar suteikiamos sodinukų sodinimo konsultacijos dėl dizaino ir kompozicijų?

Sodinukų dizaino ir kompozicijų klausimais rekomenduojame kreiptis į želdinimo specialistus. Rekomenduojami sodinimo atstumai pateikti lentelėje*.

Kokiu atstumu nuo daugiabučio gyvenamojo pastato sienos su langais galima sodinti?

Sodinti galima laisvame plote tarp namo sienos ir tako. Jei tako nėra, sodinti galima 3 metrų pločio juostoje šalia namo sienos. Prie namo fasado paprastai būna įrengta plytelių juosta (nuogrinda), kurią reikia palikti. Jeigu nuogrindos nėra, reikia tarp augalų ir fasado palikti laisvą plotą, kuris tarnaus kaip nuogrinda ir kaip praėjimas (plotis nuo 50 cm iki 1 metro). Šią zoną galima mulčiuoti skalda, mulčiumi ar išdėlioti plyteles.

Ar galima sodinti krūmus ir medelius zonoje prie fasado?

Prie daugiabučių gyvenamųjų pastatų sienų su langais krūmai, aukštesni kaip 2 m, sodinami 2,5 m atstumu, kiti krūmai – 1,5 m atstumu. Medžiams taikomas 10 metrų atstumas nuo gyvenamųjų pastatų su langais, tačiau bendru kaimynų sutarimu galimos išimtys (pavyzdžiui, iki 5 m aukščio auganti rojaus obelaitė prie namo kampo), tačiau būtina palikti ne mažesnį kaip 3 metrų atstumą iki pastato. Sodinant medžius reikia išlaikyti 4 m atstumą nuo apšvietimo stulpų.

Kokių augalų negalima sodinti gyvenamojoje aplinkoje?

Prašome nesodinti labai nuodingų (pvz., žalčialunkis, kukmedis, auginantis raudonas uogas), dygių, deginančių ar stipriai alergizuojančių augalų. Taip pat negalima sodinti invaziniais pripažintų augalų.

Kokio dydžio medžius reikia sodinti?

Priklauso nuo sodinimo pobūdžio – jeigu sodinamas akcentinis medelis ar jų grupė/eilė, ypač gatvėse – reikėtų rinktis medelį, kurio skersmuo 1 metro aukštyje yra bent 6-8 cm ir daugiau, medžiai turi būti su šaknų gumulu. Tačiau natūralistinio želdinimo medžių ir krūmų plotui įveisti galima naudoti ir daug mažesnius sodinukus, tik tokiu atveju apsodintame plote nereikėtų planuoti šienauti vejos, ją reikėtų keisti mulčiu ir plotą aptverti, kol želdiniai suvešės.

Kokie yra invaziniai augalai?

NETINKAMŲ SODINTI VILNIAUS MIESTE INVAZINIŲ AUGALŲ SĄRAŠAS (pagal 2021-02-03 Aplinkos ministerijos informaciją, rekomenduojama pasitikrinti paskutinę redakciją)

Raukšlėtalapis erškėtis (Rosa rugosa), vėlyvoji ieva (Prunus serotina), muilinė guboja (Gypsophila paniculata), uosialapis klevas (Acer negundo), varpinė medlieva (Amelanchier spicata), gausialapis lubinas (Lupinus polyphyllus), didžioji rykštenė (Solidago gigantea), kanadinė rykštenė (Solidago canadensis), tankiažiedė rūgštynė (Rumex confertus), šluotinis sausakrūmis (Cytisus scoparius), bitinė sprigė (Impatiens grandulifera), smulkiažiedė sprigė (Impatiens parviflora), dygliavaisis virkštenis (Echinocystis lobata).

Ar galima sodinti daugiabučio kieme?

Bendru kaimynų ar bendrijos raštiniu sutarimu galima sodinti medžius, krūmus ir daugiamečius žolinius augalus bendroje kiemo erdvėje. Rekomenduojame pasitarti ir pasirengti kiemo apželdinimo schemą. Būtina įvertinti požeminių komunikacijų kieme išsidėstymą, pramintus takus, kuriais vaikšto kaimynai, atsižvelgti į bendrus visų poreikius. Taip pat prašome apgalvoti, kas ir kaip toliau rūpinsis naujai pasodintais augalais.

Ar galima sodinti miesto gatvėje ar parke?

Sodinti galima, bet sodinimo plotai ir sodinami augalai turi būti suderinti su Vilniaus miesto savivaldybe. Rašykite mums zalias@vilnius.lt, pristatykite idėjas ir kartu rasime tinkamiausią sprendimą.

Kaimynas nepatenkintas, kad sodinami augalai

Prieš sodindami bendroje erdvėje (išskyrus plotą po balkonu), pasitarkite su kaimynais, bendrai nuspręskite, kokias ir kur rūšis sodinsite. Įsiklausykite į kitų mintis ir pagrįskite savo idėjas. Pagal galimybes gaukite daugumos kaimynų pritarimą augalų rūšims ir sodinimo vietoms.