Kviečiame sodinti vilniečius ir bendruomenes

Vilniečiai ir bendruomenės gali dalyvauti Žaliojoje bangoje sodindami savivaldybės dovanojamus arba savo įsigytus sodinukus, taip pat paremti medžių ar įvairų želdinių sodinimą suderintose miesto vietose.

 • Sodiname savivaldybės dovanotus sodinukus („Projektas G1“)

Šį pavasarį startavo dovanojamų sodinukų programa, kurios tikslas – Vilniaus miesto savivaldybės lėšomis įsigytus sodinukus padovanoti miesto gyventojams, kurie nori daugiabučių namų kiemų teritorijas apželdinti medeliais, krūmais ar vijokliais.

Jei norite gauti sodinukų ir juos pasisodinti bendro naudojimo Vilniaus miesto teritorijose, greta savo namų, parašykite el.paštu  zalias@vinius.lt ir pateikite šiuos duomenis:

 • Vietos adresą ir nuotraukas;
 • 3 kaimynų rašytinį pritarimą iniciatyvai;
 • Pageidaujamų sodinukų sąrašą, šiuo metu siūlomi pateikti žemiau esančioje lentelėje;
 • Laiško pavadinime nurodykite – „Projektas G1“, o skliausteliuose įrašykite adresą.
Sodinukų rūšių sąrašas C2–C3                                                                 Sodinimo atstumas nuo kitų želdinių * Duobės dydis – diametras/gylis
1 Quercus robur ( Paprastasis ąžuolas)(reikia kuoliuko) 120-150 cm 4 m 50/50 cm
2 Malus sieboldii (Zyboldo obelis) (reikia kuoliuko) 120-150 cm 3 m 50/50 cm
3 Acer platanoides (Paprastasis klevas) (reikia kuoliuko) 150-170 cm 4 m 50/50 cm
4 Crataegus monogyna (Vienpiestė gudobelė) 40 cm 3 m 50/50 cm
5 Corylus avellana (Paprastasis lazdynas) 40 cm 3 m 30/30 cm
6 Salix caprea (Blindė) 80 cm 4 m 30/30 cm
7 Salix Viminalis (Žilvitis) 120 cm 4 m 30/30 cm
8 Salix purpurea Nana (Purpurinis gluosnis) 50-70 cm 1.5 m 30/30 cm
Visi sodinukai 2-3 litrų vazonuose
Pastaba: Visi sodinukai turi būtu apjuosti plastikine ir orui pralaidžia kamieno apsauga siekiant apsaugoti nuo šienavimo trimeriu.

 

Kas vyksta toliau?

 1. Per 2 darbo dienas informuosime jus dėl pasirinktos vietos tinkamumo želdinimui, atsižvelgiant į sklypų ribas, inžinerinius tinklus bei kitus faktorius ir padės tolimesniuose žingsniuose. Jei jūsų pasirinkta vieta netiks apželdinimui – padėsime išsirinkti kitą erdvę.
 2. Iš įmonės „Stebulė“ (stebule.lt) atsiimkite rezervuotus sodinukus. Sodinukų atsiėmimo adresasEišiškių pl. 127, Vilnius.
 3. Sodinukų atsiėmimo diena ir laikas – penktadieniais, 14-15 val.

Tam kad rezultatu galėtume pasidžiaugti visi, o Vilniaus miesto savivaldybės specialistai galėtų inventorizuoti jūsų sodinukus, pasidalinkite nuotraukomis.

Pasodintus augalus, galėsite pamatyti želdynų žemėlapyje – Žaliasis Vilnius. Taip pat pasodinti medžiai gali būti pažymėti jūsų ar bendruomenės vardu.

 

 • Sodiname savo įsigytus sodinukus („Projektas G2“)

Jeigu norite įsigyti ir pasodinti patinkančius medelius ar krūmus, rašykite el.paštu zalias@vilnius.lt , pateikite šią informaciją:

 • Vietos adresą ir nuotraukas;
 • 3 kaimynų rašytinį pritarimą iniciatyvai;
 • Įsigytų ar planuojamų įsigyti želdinių pavadinimus lietuviškai ir lotyniškai, jų nuotraukas iš augalų centro ar medelyno;
 • Laiško pavadinime nurodykite – „Projektas G2“, o skliausteliuose įrašykite adresą.

Kas vyksta toliau?

Per 2 darbo dienas informuosime jus dėl pasirinktos vietos tinkamumo želdinimui, atsižvelgiant į sklypų ribas, inžinerinius tinklus bei kitus faktorius bei padės jums tolimesniuose žingsniuose.

Svarbu! Negalima sodinti invaziniais pripažintų augalų, kurių sąrašą rasite čia – invazinių lietuvoje rūšių sąrašo patvirtinimo.pdf (lrv.lt)

Tam kad rezultatu galėtume pasidžiaugti visi, o Vilniaus miesto savivaldybės specialistai galėtų inventorizuoti jūsų sodinukus, pasidalinkite nuotraukomis.

Pasodintus augalus, galėsite pamatyti želdynų žemėlapyje – Žaliasis Vilnius. Taip pat pasodinti medžiai gali būti pažymėti jūsų ar bendruomenės vardu.

 • Dovanojame miestui želdinius su pasodinimu („Projektas G3“)

Nuostabu, jei norite papuošti savo miestą. Jūsų padovanoti medžiai ar kiti želdiniai bus pasodinti ir prižiūrimi profesionalų. Jei norėsite, galėsime juos pažymėti žaliojo Vilniaus žemėlapyje jūsų ar žmogaus, kuriam jį skiriate, vardu.

Jei norite dovanoti miestui želdinius su pasodinimu, rašykite el.paštu zalias@vilnius.lt , nurodykite:

 • Pageidaujamos apželdinti vietos adresą, nuootraukas bei 3 kaimynų rašytinį pritarimą iniciatyvai;
 • Jei esate nepasirinkę tikslios vietos – patarsime.
 • Planuojamų dovanoti želdinių pavadinimus lietuviškai ir lotyniškai, jų nuotraukas iš augalų centro ar medelyno;
 • Laiško pavadinime nurodykite – „Projektas G3“, o skliausteliuose įrašykite adresą

Kaip viskas vyksta toliau?
1. Per 2 darbo dienas informuosime jus apie pasirinktos vietos tinkamumą želdinimui, atsižvelgiant į sklypų ribas, inžinerinius tinklus bei kitus faktorius;
2. Savo lėšomis rezervuokite medelius ar krūmus iš individualiai pasirinkto medelyno ar augalų centro. Pasirūpinkite jų atvežimu į želdinimo vietą;
3. Pasiūlysime įmonės UAB „Stebulė“ paslaugas, kuri pasodins želdinius suderintoje vietoje, sutartu laiku. Pasamdyti sodinimo darbų profesionalus galite ir savarankiškai;
4. Pasodinti medžiai bus ne mažesni, nei 16–18 cm apimties (kamienas matuojamas 1,3 metrų aukštyje). Jie bus pažymėti lentele jūsų ar bendruomenės vardu bei užrašu „Dovana Vilniui“.
5. Profesionalai juos atidžiai prižiūrės dar metus po pasodinimo.

Tam kad rezultatu galėtume pasidžiaugti visi, o Vilniaus miesto savivaldybės specialistai galėtų inventorizuoti jūsų sodinukus, pasidalinkite nuotraukomis.

Pasodintus augalus, galėsite pamatyti želdynų žemėlapyje – Žaliasis Vilnius. Taip pat pasodinti medžiai gali būti pažymėti jūsų ar bendruomenės vardu.

 

Dažniausiai užduodami klausimai:

Ar sodinukų sodinimas yra suderintas su Vilniaus miesto savivaldybe?

Sodinukai yra atiduodami patikrinus gautus išeities duomenis, todėl sodinukų sodinimas yra teisėtas.

Ar galiu pakeisti sodinukų rūšį bei kiekius atvykus į atsiėmimo vietą www.stebule.lt

Deja, atsiėmimo vietoje sodinukų keitimas negalimas dėl bendros tvarkos.

Kas laistys ar kitaip rūpinsis pasodintais sodinukais?

Sodinukais rūpinsis interesantas, kuris kreipėsi dėl sodinukų.

Kaip apsaugoti sodinukus nuo šienavimo trimeriu?

Sodinuką pirmiems dviems metams rekomenduotina apjuosti plastikine kaimienų apsauga. 

Ar suteikiamos sodinukų sodinimo konsultacijos dėl dizaino ir kompozicijų?

Sodinukų dizaino ir kompozicijų klausimais rekomenduojame kreiptis į želdinimo specialistus. Rekomenduojami sodinimo atstumai pateikti lentelėje*.

Kokiu atstumu nuo daugiabučio gyvenamojo pastato sienos su langais galima sodinti?

Sodinti galima laisvame plote tarp namo sienos ir tako. Jei tako nėra, Jei tako nėra, sodinti galima 3 metrų pločio juostoje šalia namo sienos. Prie namo fasado paprastai būna įrengta plytelių juosta (nuogrinda). Ją reikia palikti. Jeigu nuogrindos nėra, reikia tarp augalų ir fasado palikti laisvą plotą, kuris tarnaus kaip nuogrinda ir kaip praėjimas (plotis nuo 50 cm iki 1 metro). Šią zoną galima mulčiuoti skalda, mulčiumi ar išdėlioti plyteles.

Ar galima sodinti krūmus ir medelius zonoje prie fasado?

Prie daugiabučių gyvenamųjų pastatų sienų su langais krūmai, aukštesni kaip 2 m, sodinami 2,5 m atstumu, kiti krūmai – 1,5 m atstumu. Medžiams taikomas 10 metrų atstumas nuo gyvenamųjų pastatų su langais, tačiau bendru kaimynų sutarimu galimos išimtys (pavyzdžiui, iki 5 m aukščio auganti rojaus obelaitė prie namo kampo), tačiau būtina palikti ne mažesnį kaip 3 metrų atstumą iki pastato. Sodinant medžius reikia išlaikyti 4 m atstumą nuo apšvietimo stulpų.

Kokių augalų negalima sodinti prie namo fasado?

Prašome nesodinti labai nuodingų (pvz., žalčialunkis, kukmedis, auginantis raudonas uogas), dygių, deginančių ar stipriai alergizuojančių augalų. Taip pat negalima sodinti invaziniais pripažintų augalų.

Kokio dydžio medžius reikia sodinti?

Priklauso nuo sodinimo pobūdžio – jeigu sodinamas akcentinis medelis ar jų grupė/eilė, ypač gatvėse – reikėtų rinktis medelį, kurio skersmuo 1 metro aukštyje yra bent 6-8 cm ir daugiau, medžiai turi būti su šaknų gumulu. Tačiau natūralistinio želdinimo medžių ir krūmų plotui įveisti galima naudoti ir daug mažesnius sodinukus, tik tokiu atveju apsodintame plote nereikėtų planuoti šienauti vejos, ją reikėtų keisti mulčiu ir plotą aptverti, kol želdiniai suvešės.

Kokie yra invaziniai augalai?

NETINKAMŲ SODINTI VILNIAUS MIESTE INVAZINIŲ AUGALŲ SĄRAŠAS (pagal 2021-02-03 Aplinkos ministerijos informaciją, rekomenduojama pasitikrinti paskutinę redakciją)

Raukšlėtalapis erškėtis (Rosa rugosa), vėlyvoji ieva (Prunus serotina), muilinė guboja (Gypsophila paniculata), uosialapis klevas (Acer negundo), varpinė medlieva (Amelanchier spicata), gausialapis lubinas (Lupinus polyphyllus), didžioji rykštenė (Solidago gigantea), kanadinė rykštenė (Solidago canadensis), tankiažiedė rūgštynė (Rumex confertus), Šluotinis sausakrūmis (Cytisus scoparius), bitinė sprigė (Impatiens grandulifera), Smulkiažiedė sprigė (Impatiens parviflora), dygliavaisis virkštenis (Echinocystis lobata).

Ar galima sodinti daugiabučio kieme?

Bendru kaimynų ar bendrijos raštiniu sutarimu galima sodinti medžius, krūmus ir daugiamečius žolinius augalus bendroje kiemo erdvėje. Rekomenduojame pasitarti ir pasirengti kiemo apželdinimo schemą. Būtina įvertinti požeminių komunikacijų kieme išsidėstymą, pramintus takus, kuriais vaikšto kaimynai, atsižvelgti į bendrus visų poreikius. Taip pat prašome apgalvoti, kas ir kaip toliau rūpinsis naujai pasodintais augalais.

Ar galima sodinti miesto gatvėje ar parke?

Sodinti galima, bet sodinimo plotai ir sodinami augalai turi būti suderinti su Vilniaus miesto savivaldybe. Rašykite mums zalias@vilnius.lt, pristatykite idėjas ir kartu rasime tinkamiausią sprendimą.

Kaimynas nepatenkintas, kad sodinami augalai

Prieš sodindami bendroje erdvėje (išskyrus plotą po balkonu), pasitarkite su kaimynais, bendrai nuspręskite, kokias ir kur rūšis sodinsite. Įsiklausykite į kitų mintis ir pagrįskite savo idėjas. Pagal galimybes gaukite daugumos kaimynų pritarimą augalų rūšims ir sodinimo vietoms.