Gyventojams

Žalią miestą kurkime kartu

Kiekvienas nori gyventi žalioje aplinkoje, kvėpuoti švaresniu oru, o vasara rasti gaivinantį pavėsį. Kurkime kartu malonią ir žalią aplinką, prisidėkime prie sveikesnio ir žalesnio Vilniaus. 

Pavasario ir rudens talkos

Kiekvieną pavasarį ir rudenį gyventojus, įmones, organizacijas kviečiame prisijungti į augalų sodinimo talkas. Per jas daliname sodinukus, kuriuos gyventojai su specialistų pagalba sodina nurodytoje vietoje. Kaip tai atlikti juos konsultuoja patyrę „Vilniaus parkų“ specialistai ir arboristai. 

Šiais metais rudeninė talka vyko spalio 15 d. Žirmūnų ir Šeimyniškių gatvėse. Daugiau informacijos apie talką skaitykite: https://bit.ly/3TEL4Hp

Be kasmetinių talkų, gyventojai, bendruomenės ar verslo atstovai gali prisidėti prie miesto žalinimo. 

Sodinimas prie daugiabučio namo, po savo namo balkonu

Prie daugiabučio namo sienos sodinti galite vienmetes ir daugiametes gėles, prieskonines žoleles, daržoves, dekoratyvinius krūmus (augančius ar genimus iki pirmo aukšto palangės lygio). Sodinti galima laisvame plote tarp namo sienos ir tako. Jei tako nėra, sodinti galima 3 metrų pločio juostoje šalia namo sienos. Prie namo fasado paprastai būna įrengta plytelių juosta (nuogrinda), kurią reikia palikti. Jeigu nuogrindos nėra, reikia tarp augalų ir fasado palikti laisvą plotą, kuris tarnaus kaip nuogrinda ir kaip praėjimas (plotis nuo 50 cm iki 1 metro). Šią zoną galima mulčiuoti skalda, mulčiumi ar išdėlioti plyteles.

Būtų gerai, jei šį sodinimą suderintumėte su kaimynais. Prižiūrėti šiuos augalus turi pasodinęs gyventojas.

Želdinių sodinimas daugiabučio kieme

Sutarę su kaimynais galite apželdinti savo daugiabučio kiemą. Sodinkite vienmečius ir daugiamečius augalus, bei krūmus, medžius, vijoklius.

Medžių ir krūmų sodinimas – atsakingas darbas. Mieste – daug komunikacijų, inžinerinių statinių, apsaugos zonų, todėl negalima kasti ir sodinti bet kur. Pasodinti medžiai greitai išaugs ir gali pasiekti elektros laidus, jų šaknys skverbtis į komunikacinius įrenginius pan. Dėl pačių gyventojų saugumo ir rūpinantis miesto aplinka, prašome suderinti sodinimo vietą, el. paštu [email protected]

Prašome nurodyti:

 • Vietos adresą ir nuotraukas;
 • 3 kaimynų rašytinį pritarimą iniciatyvai;
 • Įsigytų ar planuojamų įsigyti želdinių pavadinimus lietuviškai ir lotyniškai, jų nuotraukas iš augalų centro ar medelyno.

Specialistai Jums padės pasirinkti vietą, tinkamas augalų rūšis, pakonsultuos dėl sodinimo. Sodinukais turėtų rūpintis bendruomenė, kuri pasodino augalus. 

Svarbu! Negalima sodinti invaziniais pripažintų augalų, kurių sąrašą rasite čia – invazinių Lietuvoje rūšių sąrašo patvirtinimo.pdf 

Tam, kad rezultatu galėtume pasidžiaugti visi, o Vilniaus miesto savivaldybės specialistai galėtų inventorizuoti jūsų sodinukus, pasidalinkite nuotraukomis ir atsiųskite savo seniūnijai arba adresu: [email protected]. Pasodintus augalus, galėsite pamatyti želdynų žemėlapyje – Žaliasis Vilnius. Taip pat pasodinti medžiai gali būti pažymėti jūsų ar bendruomenės vardu.

Želdinių sodinimas įvairiose miesto erdvėse, prie visuomeninių pastatų

Už medžių ir krūmų sodinimo planavimą įvairiose miesto erdvėse atsakingi Vilniaus miesto savivaldybės Miestovaizdžio skyriaus specialistai. Vis dėlto, jei turite idėjų, kur būtų galima apželdinti, norite taip įprasminti savo šventę, rašykite [email protected]

Prašome nurodyti:

 • Tikslų vietos adresą ir vietą, kurioje norima sodinti.
 • Norimų pasodinti želdinių pavadinimus lietuviškai ir lotyniškai, jų nuotraukas iš augalų centro ar medelyno. Taip pat želdinių kiekį. 

Specialistai įvertins galimybes tose vietose sodinti augalus, parekomenduos dėl pasirinktų rūšių ir pan. 

Norite padovanoti miestui želdinį su pasodinimu

Jei norite prisidėti prie žalio Vilniaus kūrimo, tačiau neturite galimybių ar noro patys sodinti augalus, galite padovanoti miestui medžius ar krūmus. O mūsų specialistai juos pasodins ir prižiūrės. Jei norėsite, galėsime juos pažymėti žaliojo Vilniaus žemėlapyje jūsų vardu ar suteikti norimą pavadinimą. Jei norite dovanoti miestui želdinius su pasodinimu, rašykite el. paštu [email protected] ir nurodykite:

 • Pageidaujamos apželdinti vietos adresą, nuotraukas. Jei ši vieta yra prie gyvenamųjų namų, reikės 3 kaimynų rašytinio pritarimo iniciatyvai. Jei nesate pasirinkę tikslios vietos – patarsime.
 • Planuojamų dovanoti želdinių pavadinimus lietuviškai ir lotyniškai, pridedant jų nuotraukas iš augalų centro ar medelyno.

Kas vyksta toliau?

 • Per 5 darbo dienas informuosime jus apie pasirinktos vietos tinkamumą želdinimui, atsižvelgiant į sklypų ribas, inžinerinius tinklus bei kitus faktorius. 
 • Pasirašysime dovanojimo sutartį.
 • Savo lėšomis rezervuokite medelius ar krūmus iš individualiai pasirinkto medelyno ar augalų centro. Jūsų dovana miestui bus tikrai vertinga, jei rinksitės kokybiškus sodinukus: medelių kamienas turi būti ne mažesnis nei 8 cm diametro, sodinukai turi būti neapvytę, gyvybingi. Vegetaciniu laikotarpiu nerekomenduojame sodinti ne vazonuose išaugusių medžių arba juos reikia iškasti su visu žemių gumulu. Kitu atveju jie nudžius. Pasirūpinkite sodinukų atvežimu į želdinimo vietą. 
 • Mes pasiūlysime įmonės UAB „Stebulė“ paslaugas, kuri pasodins želdinius suderintoje vietoje, sutartu laiku. Pasamdyti sodinimo darbų profesionalus galite ir savarankiškai.
 • Pasodinti medžiai bus pažymėti lentele jūsų ar bendruomenės vardu bei užrašu „Dovana Vilniui“.
 • Pasodintus augalus, galėsite pamatyti želdynų žemėlapyje – Žaliasis Vilnius. Taip pat pasodinti medžiai gali būti pažymėti jūsų ar bendruomenės vardu.
 • Profesionalai juos atidžiai prižiūrės metus laiko po pasodinimo.