Ką būtina žinoti prieš dovanojant miestui medį?

Ar augalo įsigijimas, dovanojimas jau garantuoja medžiui sėkmę? Ko dar reikia, kad medelis užaugtų? Medžio dovanojimo aktas yra tik pati pradžia, po kuria slepiasi įvairūs darbai ir iššūkiai.

 

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas Raimundas Ereminas sako, pirmiausia, kad įsigytum miestui tinkamą medį, reikalinga konsultacija su augalus išmanančių ekspertu – sodininku. Dar geriau, jei jis atvyktų į pardavimo vietą.

 

„Specialistas patars, kokio dydžio augalą rinktis, kaip atpažinti sveiką medį, ką būtina žinoti apie augalo šaknis“, – sako miškininkas R. Ereminas. – Kad dovanos gavėjas džiaugtųsi medžiu, dovanotojas turėtų ieškoti rekomendacijų. Reikia suprasti, kad medis – ne knyga, lentynoje neguli. Dovanotojas turėtų būti tikras, kad dovanos adresatas turi vietą augalui pasodinti. Šioje vietoje kreipimasis į specialistą vėl yra būtinas. Sodininkas dovanotoją turi konsultuoti ir dėl tinkamos augalo rūšies parinkimo. Paprastai geradarys pareiškia pageidavimą sodinti augalo rūšį pagal savo nuožiūrą. Dažniausia tai būna ąžuolas.“

 

Kaip viskas turėtų vykti iš tikrųjų? Specialistas pažiūrės sodinimo vietos dirvožemio derlingumą, drėgmę, įvertins aplinkos mikroklimatą, vyraujančius vėjus ir kita. Ir tik tada pasakys, kokį augalą pirkti. Specialistas sako, kad be reikalo visi prisiriša prie ąžuolų. Puikūs yra ir kiti medžiai, net krūmai.

 

Pasak R. Eremino, dažnai dovanotojai neįsivaizduoja, koks medis turi būti dovanojamas. Jo ranka nepakelsi, tai ne soduose sodinamos jaunos obelys, kurias galima pervežti lengvuoju automobiliu. Augalo šaknų gumulas labai didelis ir sunkus, jį sunkiai pakelia trys vyrai. Vilniaus miesto gatvėse sodinamų medžių aukštis siekia 4-5 metrus.

 

„Gatvėje sodinamo medžio amžius gali būti 10 ir daugiau metų“, – aiškina miškininkas. – Medžio sodinimui reikalinga ne duobė, o paruošta sodinimo vieta. Dėmesio, sodinimo vietos paruošimas – tai darbas, paslauga, kuri už dyką neatliekama. Gali būti, kad sodinimo vietos paruošimas kainuos brangiau nei pats augalas. Pamirškime laikus, kai medžių šaknis tiesiog leisdavome į žemę. Prie augalo būtina dovanoti reikalingą kiekį dirvožemio. Mieste žemė medžiams retai būna svetinga. Norint, kad augalas ne skurstų, o iš tikro pagautų gyvybingą augimą, sodinimo vietai būtina pagerinti dirvožemį? Kaip – rekomenduos specialistas.“

 

Medžio šaknis būtina mulčiuoti. Tai yra dar maišas arba du papildomai prie dovanos. Stambiems, mieste sodinamiems medžiams būtini du arba trys tvirtinimo kuolai. Apgalvotai pasodintas medis gauna laistymo sistemą. Dirvožemis, mulčias, kuolai, laistymo šulinėlis. Tiek visko reikia prie medžio dovanos.

 

Pasodintam augalui reikalinga priežiūra. Pirmasis darbas – genėjimas, lajos formavimas. Bendrai genėjimas reikalingas visą augimo laikotarpį.

Neatlikus visų želdinimo specialistų rekomenduojamų ir privalomų veiksmų, medis gali nudžiūti. Tokiu atveju jį reikės atsodinti dovanos priėmėjo lėšomis. Nes jei jau nutarta, kad tam tikroje vietoje medis turi augti, taip ir turi būti.

 

„Medžio dovanojimo gestas yra gražus simbolis ir prisideda prie miesto puošimo“, – sako Vilniaus miesto parkų specialistas. – Manau, kad su dovanomis kartais paskubama. Ar spėjama apie viską pagalvoti? Tikiu, ateityje medis bus dovanojamas su visų būtinų priemonių ir sodinimo paslaugos komplektu. Tada medis turės šansą augti bent 100 metų.“