Kol nėra įšalo – medžius sodinti galima

Dažniausiai medžiai persodinami ar sodinami į nuolatinę augimo vietą pavasarį ir rudenį, nors esant tinkamoms sąlygoms galima juos sodinti ir žiemą. Geriausias laikas augalų sodinimui yra jų ramybės metas – rudens pabaiga ir žiemos pradžia. Sodinama tol, kol atsiranda įšalas. Jei įšalo nėra, medžiai sodinami ir visą žiemą. Spygliuočius rudenį galima pradėti sodinti anksčiau nei lapuočius.

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas Raimundas Ereminas sako, kad medžiai iškasti iš grunto be žemės gumulo (su atvira šaknų sistema), mieste beveik nesodinami, tačiau ir šis variantas tinkamas, nes atkartoja gamtoje vykstančius procesus. Tokiu būdu medžiai sodinami sustojus jų augimui – vegetavimui. Pradedama sodinti pavasarį išėjus įšalui, o baigiama –  sprogstant pumpurams.

Negalima persodinti/sodinti vasarą sulapojusių medžių plikomis šaknimis (ne vazone), nes išrautas medis, dėl intensyvaus vandens garinimo per lapus, greitai džiūna. „Augalas buvo aktyvus, augino šakas ir ūglius, ir staiga jam nutinka didelis stresas – persodinimas, kurio jis neatlaiko ir nudžiūsta, – aiškina miškininkas R. Ereminas. – Vasara yra aktyvus medžio augimo laikas ir blogiausias metas jo sodinimui. Tačiau medžius ir krūmus su uždara šaknų sistema, užaugintus vazonėlyje, galima sodinti ir pavasarį, ir vasarą, ir rudenį, ir žiemą, kol nėra įšalo.“

Specialistas sako, kad medžiai žiemą pasitinka sukaupę cukraus atsargas savo šaknų sistemoje. Didelė cukraus koncentracija atlieka aušinimo skysčio vaidmenį. Jis neleidžia audiniams sušalti, todėl augalai žiemos sodinimui yra pasiruošę. Medžiui žiemoti žemėje, jo augimo vietoje, yra geriausia, nes taip jis tinkamiausiu  laiku pradeda pavasarinį augimą. Nereikia laikyti sodinimui paruošų augalų speige ir vėjyje, kai jų šaknys gali būti šiltoje žemėje.

„Negalima augalų sodinti į duobes su sniegu, laužyti įšalą, užmėtyti šaknis sušalusiais žemės luitais. Jei kas nors turi augalą vazonėlyje ir nerimauja, kad nespėjo jo pasodinti rudenį (nes jau gruodžio pradžia), todėl laukia pavasario, kol nėra įšalo, dar galima tokį medį ar krūmą sodinti, jei nebuvo galimybės to padaryti anksčiau. Dirvožemyje šaknims bus žymiai geriau. Ir  nepamirškite augalo užmulčiuoti,“ – komentavo miškininkas.