Medžių genėjimo mokymai jų sodinimo metu

Rinktinės gatvėje lapkričio mėnesį vyko sodinamų medžių genėjimo mokymai. Sodinimo metu specialistai patarė nugenėti iki 25–30 % augalo.

Pasak mokymus vedusios Lietuvos želdintojų asociacijos direktorės, želdynų ir želdinių tvarkos metodikos bendraautorės Ingridos Vainauskienės, pasodintam augalui svarbiausia sutvirtinti šaknų sistemą. Apgenėtas medis pavasarį visas jėgas skiria ne naujų šakelių ir lapų auginimui, o šaknų sistemos tvirtinimui. Rudenį genėti medžiai pavasarį šaknis augina greičiau. Tik gerai įsišaknijęs medelis vėliau gali sparčiai augti.

Mokymuose dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės aplinkos apsaugos ir miesto tvarkymo skyriaus bei VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ atstovai. Genėjimą demonstravo UAB „Stebulė“ darbuotojai.

Vilniuje medžių sodinimo intensyvumas pasiekė neregėtą mastą. Ekspertė patarė, kad dalį medžių rekomenduojama nugenėti dar jų nepasodinus. Taip dirbti patogu ir taupomas laikas. Sodinant didelį medžių kiekį dažnai nespėjama jų iškart išgenėti. Tuomet genėjimus privaloma atlikti sezono eigoje.

Medžiai į miesto gatves dažnai atvežami negenėti, ilgesnės jų šakos surišamos – taip patogiau transportuoti. Galima medžius pirkti medelyne jau nugenėtus, tačiau jie yra brangesni, tad geriau genėjimo darbus atlikti patiems.

Kad gatvių medžiai būtų sveiki ir gražiai atrodytų, jie turi būti genimi kasmet, kaip tai daroma Vokietijoje, Olandijoje, Prancūzijoje.