Miesto darže – jau prinoko derlius

Visą vasarą prie prekybos centro CUP esantis unikalus ir pirmasis toks miesto daržas maloniai stebino praeivius savo spalvingais žiedais ir daržovėmis. Atėjo ruduo – laikas nuimti derlių. 

Derliaus nuėmimo šventėje iš vis dar žydinčių ir jau derlių sunokinusių augalų Sostinės vaikų ir jaunimo „Hobiverse“ komanda kartu su vaikais iš darželio „Švelnukas“ bei Naujamiesčio mokyklos vaikai kūrė rudenines puokštes ir spalvingą mozaiką. Kartu vaikai susipažino su augančiomis daržovėmis, mokėsi atskirti prieskonines žoleles iš kvapo.

Dekoratyvinius kopūstus Gedimino prospekte miestas sodino prieš keletą metų, o štai tokio rimto daržo – dar neturėjo. Miesto daržo sumanytojai – Vilniaus miesto savivaldybės Miestovaizdžio skyriaus ir VšĮ „Vilniaus miesto parkų“ kraštovaizdžio specialistai džiaugėsi, kad pirmasis, toks didelis daržas sulaukė pasisekimo ir praeivių dėmesio. „Šiame darže puikiai jautėsi tiek kukurūzai, tiek burokėliai, lapiniai kopūstai, mėtos, pankoliai. Šie augalai iki šiol džiugina spalvų įvairove. Matėme, kad praeiviams patinka šis spalvingas daržas. Kai kam taip patiko, kad pomidorų prinokusių niekad nemačiau – juos iš karto kažkas nuskindavo“, – kalbėjo „Vilniaus miesto parkų“ kraštovaizdžio specialistė, ekologė Vaiva Marozienė.

Sostinės vaikų ir jaunimo „Hobiverse“ projektų vadovė, programos „Darni Mokykla“ koordinatorė Jolanta Markevičienė mano, kad tokie daržai – puiki edukacija vaikams. „Vis daugiau sostinės vaikų nėra matę, kaip užauga burokėlis ar kopūstas. Ne veltui, ikimokyklinio ugdymo įstaigose daromos lysvės, statomi mokomieji šiltnamiai ir vaikai augina daržoves“, – šventėje dalinosi mintimis J. Markevičienė. 

Pilaitės daržo iniciatoriai „Idėjų lysvė“ viena iš iniciatorių Laura Petruškė teigė, kad miesto daržai – vis populiaresni. „Mūsų lysvėse auginti daržovių nori jau ne tik pilaitiškiai, bet ir iš tolimesnių Vilniaus vietų. Tai puikus atsipalaidavimas, fizinė veikla gamtoje, ypač naudingas dirbantiems biuruose prie kompiuterio“, – įsitikinusi L. Petruškė. Anot jos, daržovių auginimas, gali padėti ir sutaupyti – sumažinti išlaidas maistui.