Pasaulinė bičių diena: ką daryti, kad jos visai neišnyktų

Bitininkai Europoje ir Šiaurės Amerikoje jau gerą dešimtmetį perspėja, kad bičių populiacija sparčiai mažėja. Siekdamos atkreipti dėmesį į šią problemą, prieš penkerius metus Jungtinės Tautos gegužės 20-ąją paskelbė Pasauline bičių diena, o kova dėl bičių gyvybių vyksta nebe tik pievose, bet ir miestuose.

 

Bičių savybė efektyviai apdulkinti įvairias augalų rūšis yra būtina visaverčiam augalų ciklui. Pavyzdžiui, amerikiečiai skaičiuoja, kad tik jų dėka kasmet yra nuimamas apie 50 mlrd. dolerių vertės derlius. O Europos Komisijos prieš kelerius metus atliktas tyrimas parodė, kad net 76 proc. maisto produkcijos priklauso nuo būtent šių mažųjų pagalbininkų. 

 

Bitininkų perspėjimai, kad bičių mažėja jau apie 20 metų, buvo išgirsti. ES šalys prisiėmė įsipareigojimus sumažinti pesticidų ir trąšų naudojimą tam, kad būtų išsaugota bičių populiacija. Iniciatyvos ėmėsi ir privatūs entuziastai. Pavyzdžiui, miesto bitininkystė padeda ne tik rudenį grožėtis vyšnių uogomis žalesniuose miestų rajonuose, bet ir atliepia tikslą padėti išgyventi visoms bitėms.

 

Vilniuje taip pat daugėja miesto bitininkų – avilių atsiranda ne vien privačių namų soduose, taip pat ant įvairių pastatų stogų. Jų yra netgi ant Vilniaus miesto savivaldybei priklausančio pastato.

 

Tam, kad bitės mieste turėtų kuo maitintis, skvere prie Vilniaus miesto savivaldybės į „Fiskars Happy Bee“ iniciatyvą susirinkę entuziastai sodino bičių mėgstamus augalus. 

 

„Bitės yra labai svarbios visos planetos gerovei. Jos sunkiai dirba tam, kad mūsų pasėliai augtų, o sodai, laukai ir miškai klestėtų. Mes norime atkreipti dėmesį į miesto bitininkystę kaip į vieną tvaraus gyvenimo būdo sąlygų. Raginame visus žmones puošti turimus žemės plotelius ar lauko palanges tokiais augalais, kurie būtų patrauklūs bitėms. Tikrai dar nevėlu prisidėti prie jų populiacijos išsaugojimo ir abipusės gerovės“, – sako „Fiskars“ atstovė Lietuvoje Inga Derenkaitė.

 

Pasak miesto bitininkystę skatinančios organizacijos „Urbanbee.lt“ įkūrėjo Pauliaus Chockevičiaus, pačiame miesto centre buvo sodinami prieskoniniai ir kiti medingi augalai – dėl didelės naudos bitėms ir paprastos priežiūros. 

 

„Tokie augalai nereikalauja daug priežiūros ir gali būti laistomi gana retai. Tikiu, kad kiekvienas žmogus, turintis bent menkiausią žemės lopinėlį mieste, turėtų pasirūpinti tokių augalų pasodinimu. Kaip bebūtų paradoksalu, miestuose bičių skaičius auga, vis daugiau žmonių ir įmonių pasistato avilius, kuriems randa netikėčiausias vietas, tad labai svarbu pasirūpinti ne tik bičių namais, bet ir skanėstais“, – pasakoja miesto bitininkas Paulius Chockevičius.

 

Iniciatyvos metu buvo sodinami anyžinis lofantas, ežiuolė, monarda, katžolė, šalavijas, rudeninis šilokas, snaputis rozane, dedešva, raudonėlis, kraujažolė, juozažolė, rudbekija, bajorė, katilėlis. 

 

Norintiems prisidėti prie bičių išsaugojimo specialistai pataria:

 

  • Rečiau pjaukite veją, o nupjautą žolę iš karto išvežkite.
  • Jeigu pavyktų, vejos išvis nepjaukite. Dabar madingos laukinės pievos.
  • Sodinkite vietines lauko gėles, žydinčius augalus sode ir ant palangių – galėsite mėgautis vaizdu, kol bitės puotauja. 
  • Geriausi augalai bitėms – su pavieniais žiedais.
  • Ar žinojote, kad bitės mėgsta violetinę spalvą? Jos mato violetinę spalvą aiškiau nei bet kurią kitą, todėl, pavyzdžiui, levandos, alijošiai, budlėjos ir katžolės, yra itin jų mėgstamos. Daugelis kitų spalvų gėlių vis tiek vilios bites, todėl jų neskinkite.