Nukritus medžių lapams ir gamtai pereinant į ramybės stadiją, mieste prasideda rudeninis medžių sodinimas. Vilniaus želdinius prižiūrintys specialistai rudenį planuoja pasodinti beveik 1000 medžių ir 5000 krūmų – tiek apželdinti užtektų penkis kilometrus gatvių.
„Vilnius tapo žaliąją sostine 2025 – tai ne tik svarbus laimėjimas, bet ir įsipareigojimas kiekvienam kurti dar žalesnę sostinę. Neseniai vykusios sodinimo talkos Karoliniškėse metu su bendruomene pasodinome 3000 krūmų, tačiau tuo sodinimas nesibaigia. Sužaliavus naujai pasodintiems augalams sostinė taps dar jaukesnė“, – pasakoja Vilniaus miesto savivaldybės miesto meras Valdas Benkunskas.
Nors daugumai medžių sodinimas siejasi su pavasariu ir vasara, anot „Vilniaus miesto parkų“ specialistų, geriausia medžius sodinti kai jie „užmiega“: pavasarį – iki išsprogstant pumpurams, o rudenį – iki stipresnių šalnų. „Šiais metais medžių sodinimas prasideda spalio pabaigoje, o baigsis – priklausomai nuo orų – lapkritį arba net gruodį, kol žemę sukaustys įšalas“, – sako „Vilniaus miesto parkų“ kraštovaizdžio architektė Liubou Vinslove.
Miesto želdynus prižiūrinčios įmonės „Stebulė“ laukia intensyvus mėnuo. Daugiau nei šimtas medžių bus pasodinta Laisvės pr. netoli Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“, Lazdynų baseino prieigose. Sužaliuos ir Karoliniškės: Dariaus Gerbutavičiaus, Rolando Jankausko, A. P. Kavoliuko gatvėse bus pasodinta apie šimtas medžių.
Medžiai šį rudenį bus sodinami ir Lazdynuose, Verkiuose, Pašilaičiuose, Žirmūnuose, Viršuliškėse, Šeškinėje. Šiuose rajonuose daugiausia bus sodinama kiemuose, užpildomos tuščios vietos, kuriose želdiniai neprigijo.
„Ne tik gausiai sodiname, bet ir pasirūpiname, kad jie prigytų ir įsitvirtintų – prieš sodinimą atvežama naujos, derlingesnės žemės, kad medžiai nenulūžtų ir augtų tiesiai, kamienai įtvirtinami apsauginiais kuolais. Naujai pasodinti augalai laistomi, intensyviau prižiūrimi visus metus“, – kalba Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.
Prieš žiemą paruošta ir 13,3 kilometrų apsauginių skydų, kurie žiemą saugos neseniai pasodintus krūmus ir medžius nuo gatvių barstymui naudojamos druskos.
Sodinukų rūšys parenkamos pagal konkrečioje vietoje augančius medžius ir vyraujančias sąlygas. Prie gatvių daugiausia sodinami klevai. „Vilniaus miesto parkų“ specialistai pastebėjo, kad prie gatvių pasodinti klevai gerai prigyja, yra pakantūs taršai ir mažiau reiklūs, nei tarkime, liepos. Be to, tai patys populiariausi medžiai Vilniaus mieste. Ten, kur savaime auga beržai, pušys, naujiems sodinimams parenkamos ir šios rūšys. Truputį atokiau nuo gatvių vis dažniau sodinami ąžuolai, liepos. Mieste taip pat sodinama maumedžių, ginkmedžių. Atsiranda vis daugiau uogas vedančių medžių ir krūmų, kurie patinka praskrendantiems ir čia žiemojantiems paukščiams – šermukšnių, aronijų, šeivamedžių. Kiemuose pradedami sodinti ir vaismedžiai – dekoratyvinės obelys, kriaušės, taip pat trešnės, lazdynai.
Po medžiais, tarp gatvių važiuojamosios dalies ir pėsčiųjų takų, sodinami krūmai. Intensyviausias jų sodinimas vyksta pavasarį ir vasarą. Per šiuos metus jau pasodinta 38,7 tūkst. krūmų, o rudenį liko pasodinti tik 5 tūkst. sodinukų. Krūmai suteikia komforto ne tik pėstiesiems, bet ir padeda medžiams išgyventi sudėtingomis miesto sąlygomis, kuria žaliąsias jungtis.
Per rudeninį sodinimą bus apželdinta dešimt viešojo transporto stotelių. Jose medžiai suteikia pavėsį ir priedangą laukiantiems transporto, gelbsti nuo karščio bangų.
Jau porą metų gatvėse ir kiemuose sodinami ne tik medžiai ir krūmai, bet ir vijokliai, kurie sudaro tankesnę žalumą, padeda kondicionuoti miestą, sugerti teršalus, valo orą ir užtikrina sveikesnę aplinką. Šiais metais „Stebulė“ mieste pasodino apie 3000 vijoklių. Pavasarį ir rudenį Savivaldybė dovanojo vijoklius mokykloms ir darželiams, kad apsiželdintų savo apsaugines tvoras. Ugdymo įstaigų bendruomenės iš viso pasisodino apie 9000 vijoklių – penkialapių vynvyčių, aktinidijų, apynių ir hortenzinių skelčių.
Komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt