Sostinė pasitvirtino didesnę želdinių atkuriamąją vertę – kompensacijos už nukirstus medžius išauga kartais

Vilniaus miesto savivaldybė nuosekliai stiprina medžių ir želdinių apsaugą. Miesto Taryba pritarė sprendimui, kuriuo saugotinais paskelbta daugiau nei 45 tūkst. mieste augančių medžių. Nukirtus tokį medį teks mokėti dešimt kartų didesnę kompensaciją nei buvo iki šiol.

Saugotinais paskelbti centrinėje miesto dalyje, gamtinio karkaso zonoje, prie gatvių augantys, 20 cm ir storesnio kamieno skersmens ąžuolai, uosiai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys ir miškinės kriaušės.

Atkuriamosios vertės įkainių dydis priklauso ir nuo vietos, kurioje medžiai auga. Brangiausiai įvertinti pavieniai medžiai, augantys centrinėje miesto dalyje. Svarbūs ir prie gatvių augantys medžiai, nes jie sulaiko didžiąją dalį eismo taršos ir triukšmo.

Atkuriamąją vertę už nukirstus medžius moka visi: sklypų savininkai – verslas ar institucijos, gyventojai. Be kompensacijos yra ir prievolė atsodinti nukirstus medžius tame pačiame sklype ar netoli jo. Atsodinti reikia tiek medelių, kad jų kamienų skersmens suma būtų lygi nupjauto medžio kamienų skersmenų sumai. Taip pat reikia įsidėmėti, kad be leidimo net ir savo privačiame sklype negalima kirsti jokių medžių, išskyrus jaunus, iki 20 centimetrų kamieno storio medžius bei vaismedžius.

„Medžiai – visų miestiečių turtas, kurio neįgyjame per keletą metų. Visais būdais siekiame apsaugoti šį turtą. Pirmiausia, jei yra nors mažiausia galimybė nekirsti medžio – taip ir daroma. Leidimai neišduodami taip paprastai. Kiekvieną kartą jie atidžiai peržiūrimi ir tik esant būtinybei leidžiama kirsti“, – kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.

Prieš patvirtinant naujų statybų projektus, jie svarstomi Atskirųjų želdynų projektų derinimo darbo grupėje. Susitikimuose su projektuotojais ir vystytojais ieškoma išeičių, kaip apsaugoti medžius ir užtikrinti geras augimo sąlygas.

Atkuriamoji vertė nemokama tik už avarinės būklės, invazinius medžius, tarp jų – uosialapius klevus, baltažiedes robinijas, labai pažeistus, želdinius, augančius elektros tinklų, ryšių ar kitų tinklų apsaugos zonoje. Taip pat želdinius sodo bendrijose.

Už nelegaliai kertamus medžius, priklausomai nuo medžio rūšies, amžiaus ir ten kur jis auga, gali grėsti ir milijoną eurų siekianti bauda.

Ankstesniu miesto Tarybos nutarimu padidinti atkuriamosios vertės įkainiai buvo taikomi apie 320 medžių, įtrauktų į sąrašą. Dabartiniame nutarime saugotinais paskelbta daugiau nei 45 tūkst. mieste augančių medžių.

Suinventorizuotus medžius galite rasti interaktyviame žemėlapyje. 

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt