Vėlyvas ruduo ir žiemos pradžia – tinkamiausias laikas sodinti medžius

Vėlyvą rudenį ar net prasidėjus žiemai žmonės stebisi, kodėl medžiai sodinami tokiu laiku, jiems atrodo, kad į šaltą žemę pasodinti medžiai neprigis. Tačiau specialistai, kurie jau ne vienerius metus želdina Vilniaus miestą, užtikrina, kad medžius galima sodinti, kol žemė neįšala daugiau nei 5 cm. Yra būdų, kai persodinimas galimas net „iš ledo – į ledą“. Viskas priklauso nuo tinkamo pasiruošimo. 

„Vilniaus parkų“ Kraštovaizdžio architektė-ekologė Vaiva Marozienė pasakojo apie skirtingus medžių sodinimo būdus ir kada tinkamiausia tai daryti.  

  1. Persodinimas rankiniu būdu. Pats paprasčiausias sodinimo būdas, kai medis iškasamas kastuvu ir pasodinamas į kitą vietą. Tai geriausia atlikti anksti pavasarį, kai jau nebėra įšalo, o medis dar neatsibudęs, nebrinkina pumpurų ir neprasidėjus intensyvi medžiagų apykaita. Specialistai akcentuoja, kad tai reikėtų atlikti iki išsprogstant beržų pumpurams. Iškasamas kuo didesnis šaknų gumulas. Prieš iškasant medis gausiai paliejamas ir sodinamas į paruoštą duobę, į kurios dugną pripilta nemažai vandens. Medis užpilamas specialiai paruoštu gruntu ir vėl gausiai paliejamas vandeniu, kad vanduo išstumtų oro tarpus. Šalia įkalami du kuolai ir prie jų pririšamas pasodintas medelis. Geriausia kuolus dėl vyraujančių vakarų krypties vėjų statyti rytinėje ir vakarinėje pusėje, virvė  turėtų būti guminė arba storo natūralaus pluošto, kad nepažeistų kamieno. Atsibudęs naujoje vietoje medis turės visas galimybes sėkmingai prigyti. Taip galima sodinti ir vėlyvą rudenį, kai prasideda pirmasis šaltukas ir medis visiškai numeta lapus. Tai reiškia, kad sukaupė atsargas žiemai ir baigė savo vegetacijos periodą.
  2. Jei medis auginamas vazone, jį persodinti galima ištisus metus. Sodinimo laiką koreguoja klimatinės sąlygos – šiuo būdu augintų medžių nepatartina sodinti, kai atsiranda gilus įšalas arba oro temperatūra aukštesnė nei +30 laipsnių. Itin karštomis dienomis turi būti užtikrinamas nenutrūkstamas laistymas, nes medis patekęs į duobę pradeda šaknytis. Šakniaplaukiai jokiais būdais negali uždžiūti, nes nuo jų priklauso, ar medis gaus drėgmės ir prigis. 
  3. Speciali technika, vadinamoji tulpė“ iškasa medį, minimalai pažeisdama šaknyną ir su ta pačia technika perkeliama į sodinimo vietą. Taip persodinti galima beveik ištisus metus, išskyrus, pavasarį, kai medis brinkina naujus pumpurus ir krauna žiedus. Tuomet medyje vyksta labai intensyvi medžiagų apykaita. Sutrikdžius šitą procesą medis tikrai sunkiai prigyja. Pavasarį reikia laukti kol lapai užaugs ir kai peržydės žiedai. Rudenį negalima persodinti šiuo būdu, kai lapai pradeda keisti savo spalvas. Tuo metu visi medžiai ruošiasi žiemai ir kaupia medžiagas žiemai. Ypač intensyviai tai vyksta šaknyne. Reikia palaukti iki pirmos šalnos, o geriausiai – iki visiško lapų numetimo. Pasodinus medį su technika, reikia pasirūpinti, kad neliktų plyšių tarp medžio šaknyno ir aplinkos. Ir, žinoma, svarbu sutvarkyti duobes, kurios atsiranda iškasus medį.
  4. Mieste dažniausiai sodinami medžiai su suformuotu šaknų gumulu. Tokie medžiai medelyne paruošiami perkėlimui. Iškasamas, suformuojamas iš džiuto medžiagos ir vielos šaknų gumulas ir paruošiamas transportuoti. Atvežus į vietą, medžius galima laikyti iki kelių mėnesių, kol jie bus pasodinami. Jei nėra minuso, kad šaknys neišdžiūtų, jos turi būti palaistomos. Šaknynus reikia saugoti – uždengti natūralaus pluošto užklotais, užbarstyti mulčiumi per kaitrą ar esant minusinei temperatūrai. Sodinti su suformuotu šaknų gumulu galima anksti pavasarį iki intensyvaus atsibudimo ir rudenį, kai lapai visiškai pakeičia spalvą. Arba tokiu  laiku, kurį rekomenduoja medelynai pagal savo konkrečių paruošimo metodų rekomendacijas ir augalo rūšį. Šaltuoju metų laiku galima sodinti, kol žemė neįšala giliau nei 5 cm. Prieš sodinant vielinis tinklas ir medžiaga nuimamama.

Marozienė pabrėžė, kad visais atvejais prieš iškasimą medis turėtų būti gerai palaistomas. Persodinti su technika geriausia po stipraus lietaus ar net lyjant. Žiemą, jei nėra įšalo, žemę sudrėkinti gali ir sniegas.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, [email protected]