Vilniaus savivaldybė išsaugos 150 savaiminukų, augančių Daugiafunkcio komplekso teritorijoje

Vilniaus miesto savivaldybė išsaugos apie 150 savaime sudygusių medžių, kurie šiuo metu auga ant Šeškinės kalno, būsimojo Daugiafunkcio komplekso teritorijoje. Prieš pradedant sklypo valymo darbus, jau ūgtelėję medeliai bus pervežti ir pasodinti netoliese esančiose gatvėse.

„Kaip ir planuota, pasirašius Daugiafunkcio komplekso koncesijos sutartį, žengiame į paruošiamųjų darbų etapą. Pirmiausia laukia teritorijos valymo darbai, o kiek vėliau – senojo stadiono griaučių išardymas. Tačiau iki prasidedant šiems procesams peržiūrėjome, ką vertingo iš to sklypo galime išsaugoti. Atrinkome sodinimui tinkamus želdinius, kuriuos įmanoma perkelti, ir netoliese radome lokaciją, kur jie tarnaus ir kuriant šešėlį, ir oro švarinimo, ir estetiniais tikslais“, – sako Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Dalis mažesnių medžių bus perkeliami ne kaip atskiri vienetai, o natūraliai suaugusiais kupstais. Tokiu būdu siekiama, kad natūrali augimvietė pakistų kuo mažiau, o persodinti medžiai ilgainiui sudarytų natūralų, tankų žalią masyvą. Mažesni medeliai bus perkelti šalia požeminės perėjos Ozo gatvėje.

Didesni medžiai sunkiąja technika bus perkelti į netoliese esančioje Gelvonų g. Visus medžius planuojama sodinti tarp pėsčiųjų takų ir važiuojamosios gatvės dalies, kad šie sugertų gatvės triukšmą ir lietaus vandenį, saugotų praeivius nuo purvo ir kurtų ne tik šešėlį, bet ir emocinį saugumą.

Saulius Žiūra

Ruduo yra ypač palankus laikas medžiams sodinti, tad numatoma, kad prigyti turėtų apie 90 proc. perkeltų želdinių. Persodinimo darbai bus vykdomi būtent besibaigiant vegetaciniam laikotarpiui, medžiams numetus lapus – kaip rekomenduoja apželdinimo specialistai. O kadangi lapkričio pradžia – drėgnas metų laikas, sodinukai gaus pakankamai kritulių ir, tikėtina, prigis bei augs geriau nei medžiai, pasodinti pavasarį.

Skaičiuojama, kad miestui ši paslauga gali kainuoti iki 20 tūkst. eurų – maždaug dukart pigiau nei sodinant panašius sodinukus iš medelyno. Medžių persodinimo darbus atliks ilgamečiai miesto partneriai – UAB „Stebulė“. Perkėlus vertingus želdinius, bus pradėtas sklypo teritorijos valymas.

Kastytis Mačiūnas

Sostinės savivaldybė primena, kad per artimiausius dvejus metus sieks gausiai apželdinti visas Vilniaus gatves, kurios mieste sudaro apie 2000 kilometrų. Šiam apželdinimo projektui planuojama pasitelkti 10 milijonų krūmų, 300 tūkstančių vijoklių ir 100 tūkstančių medžių.

Savivaldybė taip pat skatina prie miesto apželdinimo prisidėti ir gyventojus, jų bendruomenes bei socialiai atsakingus verslus. Rasti želdynų kūrimo taisykles ir kontaktus, kur kreiptis dėl sodinukų vietų suderinimo ar dėl nemokamų sodinukų atsiėmimo, gyventojai gal svetainėje www.zalias.vilnius.lt.