Vilnius pateko į Europos Žaliosios sostinės 2025 rinkimų finalą

Europos Komisija paskelbė, kad Vilnius atrinktas pateko tarp kitų dešimties Europos miestų, kurie siekia tapti Europos Žaliąja sostine 2025 metais. Kiti du pretendentai – Austrijos Graco miestas ir Portugalijos Guimarães miestas. 

Europos Komisija šį titulą skiria už pirmavimą 7-iose miestiečių gyvenimo kokybei svarbiose srityse – nuo oro ar vandens kokybės iki biologinės įvairovės ir prisitaikymo prie klimato kaitos.

Iš paraiškų atrinkta dešimt miestų, vėliau – tik trys, kurie pretenduoja tapti Europos Žaliąja sostine 2025 metais. 

Komisija teikia ir mažosios Europos žaliojo lapo sostinės titulą, į kurį gali pretenduoti miestai, turintys nuo 20 tūkst. iki 100 tūkst. gyventojų. Į mažosios sostinės rinkimų finalą pateko Italijos Treviso miestas ir Ispanijos Viladecans.  

Kas taps Žaliąja sostine 2025 metais nuspręs nepriklausomų ekspertų komisija. Nugalėtojas bus paskelbtas spalio 6 dieną Taline, šių metų Žaliojoje sostinėje.

Žaliosios sostinės apdovanojimas suteikia miestui prestižo ir žinomumo, kuris padėtų Vilniui pritraukti daugiau investicijų ir ES finansavimo, pavyzdžiui, būstų energetinio efektyvumo, susisiekimo ir kitoms miestų gyvenimo kokybei svarbioms sritims.

Europos Žalioji sostinė taip gauna ir politinį Europos komisijos palaikymą, garbingą vietą svarbiausiuose ES žaliąjį kursą lemiančiuose politiniuose įvykiuose ir iniciatyvose, taip pat 600 000 Eur finansavimą ES mastelio renginiams.

Pirmasis Europos Žaliosios sostinės titulą praeitame dešimtmetyje laimėjo Stokholmas. Šiais metais Europos Žaliąja sostine paskelbtas Talinas, o 2024 m. ja bus Valensija. Žaliosios sostinės tampa Žaliųjų sostinių tinklo, kuriam priklauso 36 miestai, dalimi ir toliau bendradarbiauja įgyvendindamos ambicingas miestų tobulinimo idėjas.