Kaip ir kodėl pasikeitė šienavimo tvarka Vilniuje?

Tvarus šienavimas – tai ne užgaida ar madinga kryptis. Pievos ir žalieji plotai sprendžia svarbias problemas, su kuriomis susiduria miestas, ir padeda švelninti klimato pokyčių sukeltas pasekmes. Tvarų šienavimą praktikuojantys miestai turi patogesnę ir sveikesnę aplinką. Šiuose miestuose pokytis nebuvo lengvas, tačiau visur pasiteisino ir ilgainiui tapo norma. Kokia šiuo metu šienavimo tvarka mieste ir kodėl ji tokia atsako Ramunė Baniulienė, Vilniaus miesto savivaldybės miestovaizdžio skyriaus vedėja.

Gyventojai kviečiami kartu kurti žaliąsias erdves

Architektai natūralios pievos plotais paįvairina miesto erdves, kuria išskirtinį tos vietos charakterį. Derinant trumpą veją ir pievą galima sukurti nemonotonišką ir kūrybišką miesto vaizdą. Žinoma, tos erdvės turi būti patogios gyventojams. Manote, kad konkrečioje vietoje pieva yra per ilga ir ją reikia nušienauti? O gal kai kuriuos plotus galime palikti natūraliai pievai? Savo miesto aplinką galite kurti kartu su specialistais. Pateikite pasiūlymus konkrečios vejos ar pievos priežiūrai.

Ar bitėms gera gyventi mieste?

Miesto pievos padeda išsaugoti bites, kurių populiacija pasaulyje sparčiai mažėja. Bitės labai svarbios mūsų ekosistemai: apdulkina daugumą augalų, tarp jų ir vaisių, daržovių. Siekiant išsaugoti bites populiarėja miesto bitininkystė, tačiau trumpai nupjautoje vejoje jos neranda sau maisto – žydinčių augalų žiedadulkių. Visai kitaip yra pievoje, kurioje nemažai žydinčių augalų ir maisto šiems vabzdžiams. Ar miesto bitėms gera gyventi mieste, pasakoja įmonės „Urbanbee“ įkūrėjas ir miesto bitininkas Paulius Chockevičius.

Pievos padeda vėsinti miestą

Keičiantis klimatui neišvengiami meteorologiniai kataklizmai – karščio bangos, dažnesnės liūtys. Tai galime jausti ir šios vasaros pabaigoje. Tvarus mūsų aplinkos tvarkymas ir išsaugotos ekosistemos padeda sušvelninti šį poveikį. Karštą dieną temperatūrų skirtumas tarp trumpos vejos ir pievos gali siekti iki 20 ℃. Trumpa veja neatlaiko karščių ir išdega. Juodas dirvožemis sugeria ir spinduliuoja panašų šilumos kiekį kaip ir asfaltas. Mūsų klimato zonoje pievos net ir karščių metu neišdega, neskleidžia tiek šilumos, kiek plika, išdegusi žemė. Pasitelkiant droną termovizorine vaizdo kamera nufilmuoti Vilniaus miesto vaizdai rodo akivaizdų temperatūrų skirtumą tarp kietos dangos, trumpos vejos ir pievos. Kaip jaučiatės, eidami šaligatviu prie karšto asfalto, išdegusios žemės ir prie pievos?

Natūralios pievos ir tvarus šienavimas

Drąsų sprendimą palaiko ir mokslininkai. Miestiečiams vis dar kyla klausimas, kokia prasmė palikti aukštą žolę mieste? Kokia yra tvaraus šienavimo nauda? Vilniaus universiteto (VU) Geomokslų instituto mokslininkas ir Lietuvos gamtos draugijos vadovas Ričardas Skorupskas pievų nauda neabejoja. Tačiau pokyčiai neateina taip greitai. Kad pajustume pievų teikiamą naudą reikia bent trejų metų.